UYAP Bilişim Sistemi Sıkça Sorulan Sorular

Hesapları Vakıfbank ta tutulan icra dairelerinde online takip açılışı (Genel Haciz Yoluyla Örnek 7 İlamsız Takip ve ilamlı takip) yapılabilmektedir. Açılacak takibe ilişkin harç ve masraflarda yatırabilmektedir.
Dosyanızı görememenizin nedeni; 1. dosyada vekil kaydınız bulunmamakta, 2. dosyanız kapalı 4. Uyap sisteminde mükerrer kaydınız bulunduğu için bazı dosyalarınızı görememektesiniz. Görev yaptığınız yerde bulunan Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu müracaat ederek, UYAP sisteminde bulunan mükerrer kayıttan T.C. kimlik numarası olmayan kaydın silinmesini talep etmeniz gerekmektedir. Mükerrer kayıt silindiğinde göremediğiniz dosyalarınızı UYAP Avukat Portal Bilgi Sisteminden görebilirsiniz.
İdare Mahkemeleri dava dosyasında safahat bilgileri görüntüleme işlemi genel olarak kaldırılması kararlaştırılmıştır, nedeni ise, idare mahkemelerinde yapılan tüm işlemler (taraf ekleme kaldırma, vs.) onaylanmadan safahat ekranına yansıdığından ve sakınca oluşturduğundan dolayı kaldırılmıştır.
Hukuk Değişik İş dosyaları gösterilmektedir, ancak savcılık aşaması gizli yürütüldüğünden portal üzerinden vekil veya müdafi olarak kayıtlı oldukları soruşturma dosyalarına dosya inceleme talebi göndererek Cumhuriyet Savcısının onay vereceği evrakları görüntüleyebilmektedir. Ayrıca bu dosyalara vekalet harcı ve vekalet pulu ödemesi yapabilmeleri, vekil kaydı bulunmayan dosyalara vekaletname gönderebilmeleri sağlanmıştır. Ceza değişik dosyaları ve talimat dosyaları içerisinde yakalama, tutuklama vb. kritik kararlarda yer aldığı için bu veriler portal üzerinden gösterilmemektedir.
UYAP Bilişim Sisteminde bulunan adres güncelleme/ekleme talebinizi, bağlı bulunduğunuz baronuz ile görev yaptığınız ilde bulunan Adalet Komisyonuna iletebilir ve kaydınızı aktif duruma getirebilirsiniz.

Avukat Portal Bilgi Sistemi üzerinden Mahkemeye gönderilmek istenen evrak uyap editörde hazırlanarak kaydedildikten sonra, araçlar menüsünden dokümanı imzalamalısınız. Evrak ekleme işlemi için; Dosya Sorgulama, Yargı Birimi ve birim seçildikten sonra, dosya görüntüle evrak gönderme butonuna basılır, dosya seçilir, açıklama kısmı yazılır, cevap itiraz dilekçesi vs. Evrak türü seçilir, gönder butonuna basıldığında evrak gönderilmiş olur.

İnternet yoluyla göndermek istediğiniz evrak onay için 2. Asliye Hukuk Mahkemesi katiplerine 1175889268 iş emri numarasıyla gönderildi. Onay işlemi yapıldığı takdirde 2010/9 nolu Hukuk Dava Dosyasına eklediğiniz evrakı görebilirsiniz. Şeklinde bilgi verdiğinde; evrak mahkemeye gönderilmiştir. Yargı birimi tarafından onay işlemi yapıldığında, Avukat portalda ilgili dosya evrakında evrakınızı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, İşlemlerim menüsü üzerinden evrakınızın durumu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

UYAP avukat portal ekranlarından başka bir dosya ile ilişkili dava veya ilamlı takip açılmasında sırasında dava veya icra takibi açılırken eklenen taraf bilgileri ile ilişkili ilam veya arabuluculuk dosyasında yer alan taraf kontrolü yapılmaktadır. Taraflara ait isim bilgileri bire bir aynı olmadığı müddetçe işleme devam edemez ve Taraflardan en az biri uyuşmalıdır hatası alırsınız.

İlama konu dava dosyası veya arabuluculuk dava dosyasındaki tarafların da vergi numarası veya mersis numarası ile güncellenerek dava açma ve icra takibini tamamlayabilirsiniz.

Cep telefonuna ait sim kart değişikliği, operatör değişikliği, numara değişikliği gibi işlemlerin yapılması nedeniyle onay kodunun banka aracılığı ile cep telefonunuza SMS olarak gönderilememektedir. SİM Blokesini kaldırmak için ilgi banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.
UYAP Bilişim sistemi üzerinden bilgisayarınıza indirdiğiniz resim formatındaki dosyaları açmak için Windows işletim sistemi bilgisayarlarda resim formatındaki evrakları açmak için “Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi” Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlar için “Fotoğraflar” uygulaması ile tüm sayfalar görüntüleyebilirsiniz.
Avukat portal ekranları üzerinden MTS itiraz işlemleri yapılmamakta. MTS itiraz işlemleri ilgili taraf tarafından e-imza veya mobil imza ile Vatandaş Portal ekranları üzerinden yapılmaktadır.
Bakanlığımız uyarınca kullanıcı güvenliği nedeniyle bilgisayarlara uzaktan bağlanma imkanı bulunmamaktadır.
PTT UETS sisteminde e-tebligat adresinizin aktif olmaması, veya zorunlu alıcı olarak kaydınız bulunmadığından dolayı e-tebligat adresinizi kaydedemiyorsunuz. Ayrıntılı bilgi için ilgili PTT birimleri ile iletişime geçebilirsiniz.
Avukat portal ekranlarındaki UYAP bilgilerim menüsü altında yer alan Kişisel bilgilerim menüsündeki sağ üst köşede yer alan Mobil Kullanıcı İşlemleri butonuna tıklayarak şifre oluşturulmaktadır.
Ödeme yapılmak istenen yargı birimine ait vezne tanımlaması olmadığından bu hata mesajı çıkmaktadır. İlgili adliye ile iletişime geçilerek yargı birimi için vezne tanımlama işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Mahkemelerin tevziye açılması veya tevziye kapatılması işlemleri ilgili adliyelerde bulunan bilgi işlem müdürlükleri aracılığı ile yapılmaktadır. İlgili mahkeme ile iletişime geçilerek ilgili yargı birimi için tevziye açılma işlemlerinin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Mahkeme tevziye açıldıktan sonra uyap avukat partal ekranları üzerinden dava açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mahkeme yazı işleri rolünde tanımlı kimse bulunamadığından bu uyarıyı almaktasınız, ilgili mahkeme ile iletişime geçerek uzman kullanıcı tarafından tanımlama yapılmasını talep edebilirsiniz.
Bilgisayarınızda bulunan mevcut tüm javaları kaldırınız. Programlar sekmesinde bulunan javayı yükleyiniz.
Açık olan tüm internet sayfalarınızı kapattıktan sonra yeniden internet sayfası açınız, e-imzanıza ait kök sertifikanızın yüklü olup olmadığını kontrol ediniz, kart tipini seçiniz.

İsterseniz ayrıcalık tanıyın, işaretleyiniz, ayrıcalık tanı, onay belgesi al, güvenlik ayrıcalığını doğrula

Bu web sitesinin güvenlik sertifikasında sorun var

Bu web sitesine devam et önerilmez tıklayınız.

Engellenen içeriği görüntüle, tıklanarak sayfanın tekrar yüklenmesi beklenir. Yeniden giriş yapılabilir.